Türkiye’deki İnternet Hızlarının Diğer Ülkelerle Karşılaştırılması

0
SpeedtestDE

Türkiye, internet hız ortalaması baz alındığında diğer ülkeler ile kıyaslanamayacak derecede düşük hızlara sahiptir. Bunun yanı sıra Türkiye, İnternet kullanımında da önemli miktarda kullanıcıya sahiptir ve neredeyse nüfusunun 80’i İnternet erişimine sahiptir. Bununla beraber İnternet erişim olan bu kişilerin, sahip oldukları İnternet hızı ise oldukça düşüktür. Buna sebep olarak birçok neden gösterilebilir fakat temel neden servis sağlayıcılarının sorumsuzluğudur.

Eğer siz de İnternet hızınızın düşük olduğunu düşünüyor ve ne kadar hız aldığınızı merak ediyorsanız, ping-meter testinden ve diğer hız ölçüm testlerinden faydalanabilirsiniz. Tüm bu testleri ise, SpeedtestDE üzerinde rahatlıkla ve güvenle yapabilirsiniz.

Türkiye Ortalama İnternet Hızı

Pandemi süresince artan İnternet kullanımına bağlı olarak, operatörler ve servis sağlayıcıları, İnternet hızını desteklediler ve artış sağladılar. Yapılan yeni yatırımlar ve güçlendirilen altyapı ile beraber, geçen yıla göre İnternet hızında 5 Mbps’ye yakın artış oldu ve yükleme hızlarında da nispeten artışlar yaşandı.

Yapılan yatırımların bir sonucu olarak artan İnternet hızı, küresel İnternet hızı bakımından Türkiye’nin 58. sıradan, 48. sıraya yükselmesine yol açtı. Bu yükseliş ile beraber ortalama İnternet hızı 37.21 Mbps olarak belirlendi.

Sahip Olduğunuz İnternet Hızını Nasıl Doğru Ölçümlersiniz?

Eğer siz de sahip olduğunuz İnternet’in ne kadar upload, ne kadar download hızlarına sahip olduğunu öğrenmek ve bunu kolay bir şekilde yapmak istiyorsanız, geschwindigkeitstest sitesini ziyaret edebilirsiniz. Siteyi ziyaret ederek hızlı bir şekilde İnternet hızınızı ölçebilir, sonuçları alabilirsiniz.

Site üzerinde start tuşuna basarak başlatacağınız ölçüm sırasında, diğer tüm İnternet hizmetlerini kapatmanız, daha doğru bir ölçüm yapmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde yaparak en doğru ve kesin İnternet hızınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitede yer alan ping-test ile İnternetinizin sahip olduğu gecikme değerini de görüntüleyebilirsiniz.

Türkiye’de İnternet Hızı Neden Düşük?

En yüksek İnternet hızının görüldüğü Güney Kore’ye nazaran, oldukça düşük bir İnternet hızının sunulduğu ülkemizde, yavaş İnternetin genel nedeni altyapıdır. Altyapının güçsüz olması ve portlardaki yoğunluk nedeniyle yaşanan yavaşlık, operatör ve İnternet servis sağlayıcılarının altyapıyı güçlendirmesi ile yavaş yavaş çözülmekte ve beraberinde İnternet hızında artışlar yaşanmaktadır.

Ayrıca alınan İnternet hızı, tercih edilen servis sağlayıcısına göre ve bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. En yüksek İnternet hızı içinse, bölgenizde en iyi değerleri size sunan sağlayıcı tercih edilmelidir.

Hızlı, Güvenli ve Kesin Sonuçlar

Sunduğu kesin ve gerçek sonuçlar ile birçok İnternet kullanıcısının tercihi olan SpeedtestDE, ülkemizde de birçok kişinin tercihi olmaktadır. Kolay kullanılır arayüzü ile beraber, tüm İnternet değerlerinizi size hızlı bir şekilde sunan site, başta indirme hızı olmak üzere; yükleme hızı, ping değeri ve jitter değerlerinizi de ölçümleyebilmektedir. Bu sayede tek bir adres üzerinden, tüm İnternet hızı değerlerini ölçmenize imkan tanımaktadır.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz