Tavuklar İçin Prefabrik Kümes Kurulumu Nasıl Olmalıdır?

0
Tavuklar İçin Prefabrik Kümes

Türkiye’de en eski ve yaygın iş alanlarından biri olan tavukçuluk, son yıllarda büyük değişim göstermiş amatör olarak yapılan bu iş kolu, teknolojinin gelişmesi ve konusunda uzman kişilerin sektörde yol göstermesiyle profesyonel bir sektör haline gelmeye başlamıştır.
Anadolu’nun her yerinde yapılması uygun olan tavukçulukta önemli olan coğrafi bölgelere göre doğru tavukların yetiştirilmesidir.

Türkiye’de genellikle; denizli tavuğu, Gerze tavuğu, Hacı kadın tavuğu, Sultan tavuğu, Ataks tavuğu, Tinted tavuğu, Lohman Brown tavuğu yetiştirilmektedir. Coğrafi bölgelere göre yetiştirilmesinde farklılık göstermektedir.

Tavukların en rahat yaşam alanı ve bakımının sağlandığı yerler tavuk çiftlikleri ve tavuk kümesleridir. Sayıca çok fazla olan tavukların idaresini tek bir çatı altında toplamak zaman, maliyet ve bakım kolaylığı açısından faydalıdır.

Tavukçuluk sektöründe emin adımlarla ilerleyen ve bilgi birikimini en iyi şekilde anlatan Koçoğlu tavukçuluk,  ülkenin her yerinde yapılabilecek tavukçuluğun en iyi şekilde yapılabilmesi için kümes kurulumu ve çiftlik kurulumu üzerine çalışmaktadır.

Bugüne kadar 2400’ün üstünde kurulum yapan Koçoğlu Tavukçuluk, üretimini de yaptığı Ataks tavuğu, tinted tavuğu ve Lohman Brown tavuğu ile en sağlıklı ve verimli tavukları kümes kurulumlarında yetiştirmektedir.

Koçoğlu tavukçuluk prefabrik kümes kurulumu nasıldır?

Tavuk yetiştirirken kümeslerin belirli standartlarda, genişlikte ve dayanıklılıkta olması önemli ve zorunluluktur. Sektöründe en iyi çözümleri sunan Koçoğlu Tavukçuluk, Prefabrik (Sandviç Panel) tavuk kümes kurulumu hakkında tüm merak edilenler açıklık getiriyor. Tavuk kümeslerinde kümes kurulumu sırasında en çok dikkate edilmesi gereken noktalardan biri yem ve sulama sisteminin otomatik olmasıdır. Sistematik bir kümes her anlamda bir avantaj sağlayacaktır.

Prefabrik tavuk kümesi, genel olarak 4 cm kalınlığındaki 35 yıl garantili sandviç panelden inşa edilmektedir. En düşük kapasite olarak 500 kapasiteli kurulmakta olup bunun standart ölçüsü 10 x 7 = 70 m2’dir. Ülkemizin iklim koşullarına göre makas yapısı yapılmakta olup kullanılacak malzemeler 1.sınıf malzemedir. Yapı tamamlandıktan sonra kapı, pencere ve tavuk çıkışları PVC olarak yapılmaktadır.

Kümes Bakımı nasıl olmalıdır?

Sandviç panel yani prefabrik kümesler kanatlılar için en sağlıklı ve ideal sistemdir. Tavukların ortam koşullarına adapte olması için gerekli izolasyon bu sistemde mevcuttur. Kanatlıların istediği ortam sıcaklığını kümese göre ayarlanabilmektedir. Kümes sıcaklığı belli bir derecenin üzerinde ve ya altında olmamasına özen gösterilmelidir. Kümesin temizliği ve havalandırması, titizlik ve sıklıkla yapılmalıdır.  Bunun için bu kümeslere dikkat edilmesi gerekiyor. Ortam sıcaklığı çok önemli bir husustur bu noktada çünkü yüzlerce tavuk bir arada yer almaktadır dolayısıyla bir tanesinin sağlığının bozulması tüm kümesi tehdit edecek hale getirir.

Kümes kurulumunda malzeme yapısı nasıl olmalıdır?

Prefabrik kümes malzemesi sandviç panel, iki kat boyalı galvaniz sac veya alüminyum levha arasına muhtelif kalınlık ve yoğunlukta poliüretan enjeksiyon uygulanarak imal edilen kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesinden oluşmaktadır.  Yapılan kümeslerin hepsi çatı ve cephe sandviç paneldir. 35 yıl fabrika garantisi ile kaliteli bir tesis imkânı sunmaktadır. Yapının yan üst kısımlarına pencere, yan alt kısımlarına ise tavuk çıkış kapıları yapılmaktadır. Personel girişi içinse farklı bir PVC malzemeden kapı yapılmaktadır.

Türkiye’de en iyi prefarbrik kümes kurulumu yapan firma hangisidir?

Tavukların maksimum performans göstererek yumurtlaması için en önemli şatlardan biri kümes olanaklarıdır. Prefabrik kümesler, yaz sıcağını, kışın soğuğu geçirmemelidir. Kümes idaresinde yapılacak yemlik, suluk, fan vs gibi ekipmanların en doğru hesaplamaların tamamı kümes alanına ve tavuk sayısına göre hesaplanmalıdır. Kümes içindeki eksiklik doğrudan tavuğun randımanını etkilemektedir. Koçoğlu tavukçuluk, anahtar teslim kümes kurulum yapmaktadır.

Profesyonel şekilde tüm detayların ve standartların hesaplanarak kurulduğu prefabrik kümesler, minimum tüketim ile yüksek verim almak için tasarlanmıştır. Bulunulan coğrafi konumlara göre en iyi kümes ve tavuk seçimini yapmayı Koçoğlu tavukçuluk üstlenmektedir.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz