[TANITIM] Hisse Forex ile Döviz Durumunu Takip Edin!

0

Piyasalar Alarm Veriyor

Türkiye’de son dönemde Türk Lirası üzerinde yaşanan baskılar birçok ülke para biriminin TL karşısında tüm zamanların rekor seviyelerine yükselmesini sağladı. Bunlardan bazıları dolar, Euro, sterlin, frank olarak gösterilebilir. Yaşanan bu değer kaybında Türkiye’nin kendi iç dinamiklerinden çok çevresinde yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılardan olduğu söylenebilir. Uzmanlar dolar yorumları içerisinde yukarı yönlü hareketlerin devamının gelebileceğini vurguluyorlar.

Altın ve Dövizde Yükseliş Devam Eder Mi?

Türkiye’de bir türlü düşürülemeyen ve çift hanede iyiden iyiye yerleşmeye başlayan enflasyon oranlarına karşın beklentilerin üzerinde devam eden büyüme oranları ile güç bulan Türkiye ekonomisi, son dönemde Suriye, İran, Rusya – Abd arasında yaşanan gerginlikler sebebi ile baskı altında kalıyor. Geçtiğimiz hafta İran’ın baskılar üzerine dolar kurunu sabitlediğini duyurması, Rus rublesinde sert değer kaybı bir anda Türkiye’ye de sıçradı ve dolar tl kuru 4,20 seviyesine kadar yükseliş yaşadı bu arada da 115 bin seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan Bist100 endeksi de yaklaşık olarak 10 bin puanlık bir değer kaybı yaşadı.

Hafta sonunda yapılan Suriye’ye hava saldırısı ile işler daha da karmaşık hale gelir mi düşüncesi bir yandan kafaları kurcalarken diğer yandan ise piyasalar yeni hafta açılışı ile birlikte biraz rahatlamış görünüyor her ne kadar dolar yine 4,09 seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdürüyor olsa da borsa İstanbul haftaya primli başladı ve yükselişler %1 i aşarak 111 bin seviyesine ulaşmış durumda. Gram altın tarafında da dolar kurunda yaşanan yükselişe paralel olarak sert yaşandı ve gram altın fiyatları tüm zamanların rekorlarını kırarak 182,40 lira seviyesine yükseldi. Uzmanlar gram altın yorumları içerisinde yükseliş hareketlerinin devamının gelebileceğini vurgulamaktalar.

Piyasalarda yaşanan son dakika gelişmelerini, dolar yorumları ve altın analizlerini diğer yatırımcılarla birlikte görüş alışverişinde bulunarak takip etmek için https://finansmerkezi.net adresini takip edebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz