Spotify bugün kullanıcılarına daha iyi müzik önerileri yapabilmek için makine öğrenme firması Niland’ı satın aldığını açıkladı.

 

 

Paris merkezli Niland büyük bir oluşum değil. Müzik önerileri yapmak için algoritmalar geliştirdi. Spotify satın alana kadar da özel API’lar aracılığıyla müzik şirketlerine müzik arama ve öneride bulunma hizmetlerini sunuyordu.

Niland’ın geliştirdiği API’lar ile örneğin “kadın popçu sesi” ve ya “caz saksafonu” gibi anahtar kelimeler için sonik filigranları otomatik işler ve etiketlendirir. Firmanın algoritması ayrıca ruh hali, ses türü, enstrümantasyon, tür ve tempo ile ilgili meta verilerini çıkarabilir.

Niland ekibi Spotify’ın New York’taki ofisine taşınacak ve firmaya öneri ve kişiselleştirme teknolojileri alanlarında geliştirme konusunda yardımcı olacağa benziyor.

Spotify en hızlı şekilde Niland’ın bu algoritma ve API’larını kendi ekosistemine entegre ederek rakiplerinden oldukça avantajlı bir konuma geçecektir. Bu satın alma Spotify’ın bu yılki 4. satın alması.

Spotify Niland’dan önceki son satın almasını Mediachain Labs firmasını almasının üzerinden bir aydan az bir süre geçmesine rağmen yeni bir satın alma ile karşımızda. Bunun nedeni olarak Spotify’ın ücretsiz dinleyicileri dahil olmak üzere 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip olması gösterilebilir.

Apple’dan Jimmy Lovine son röportajında

“Apple Music Aralık ayında 20 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak ücretsiz kullanma seçeneği sunulduğu taktirde 400 milyon kullanıcıya ulaşabilir.”

şeklinde bir ifade kullanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz