Qualcomm‘un sağlık alanında faaliyet gösteren yan kuruluşu Qualcomm Life isimli şirketi glikoz ölçümü konusunda yaptığı bir anlaşmayı duyurdu.

 

 

 

Lifescan One Touch örnek

Anlaşma kapsamında glikoz ölçüm cihazı ürünü geliştiren Lifescan firmasının One Touch isimli modeli ile birlikte verileri yerleşik Bluetooth teknoloji ile aktarak erişim süresini azaltacak. Bu sayede düzenli takip sağlamak zorunda olan kişilerin sonuçları doktorları ile paylaşmaları gerektiğinde bu süreç teknolojinin de katkısıyla daha pratik hale gelecek.

Buradan erişilen tüm veriler bir bulut depolama sistemine gönderilerek erişimin hızlandırılması amacı güdülmüş. Qualcomm‘un 2net isimli çözümü çerçevesinde One Touch Reveal üzerinden bu veriler belirttiğim gibi buluta gönderiliyor.

Bu tarz gelişmeler oldukça güzel. Ancak teknolojinin faydalı olmayan tarafları da mevcut durumda. Bu cihazlar sonuç olarak dijital ve barındırdığı teknolojisi kapsamında bir ölçüm sağlıyorlar. Bu ölçümlerin kesinlik oranlarının kesin ya da kesine en yakın şekilde sağlanması gerekiyor.

Bu durumda yapılabilecek çok da bir şey yok. Zira ekonomik düzen çerçevesinde sağlık sektörü de ekonomik bir endüstri haline geldi. Bu tarz cihazların erişilebilirliğinin yüksek olması ve kesinlik oranlarının ilaç kullanımını etkilemeyecek seviyede olmasını sağlayacak daha sert yaptırımlar yapılmalı. Yapılmış da olabilir. Ancak denetimin bu konularda dünyada da sektörün ekonomik hacminin gelişmesini önleyecek şekilde kalibre edildiğini de pek düşünemiyorum.

DİPNOT

Ek olarak edindiğimiz bir bilgiyi de paylaşalım. Piyasada bulunan her dijital tansiyon cihazının sonuçlarına güvenmemenize neden olacak bir bilgi. Yapılan bir araştırmaya göre bu tür tansiyon ölçüm cihazlarında hata oranının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiş durumda. Bu nedenle imkanınız var ise eski usul ölçüm yöntemlerini tercih etmenizde yarar var. Böyle bir imkanınız yoksa bile bilinen markaların cihazlarını kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz