Pandemi Döneminde Artan Hasta Bakıcı İhtiyacı

0
Hasta Bakıcı

Evde bir hasta bulunması durumunda her zaman daha dikkatli ve seslere kulak kabartarak dolaşılır. Hastası olan bireyler, her zaman algıları açık, sürekli bir adım daha önde düşünmeye meyilli bir şekilde hastalarının rahatını düşünür. Bu bir anlamda çok yıpratıcı ve zorlayıcı bir süreçtir. Üstelik bir de çalışan biriyse bu durum kişiyi iyice köşeye sıkıştırır. Hastasını rahat ettirmek için çabalayan kişi her dakika yanında olamadığında bir sorumluluk hisseder. Bu yüzden hastanede ya da evde bakım ihtiyacı olan bir hastaya en büyük yardım onun her an yanında isteklerine karşılık verebilecek birinin olmasıdır. Bu hem hasta yakınını psikolojik hem fiziksel olarak rahatlatacak bir durumdur.

hasta bakıcı ihtiyacı hem hastayı hem hasta yakınını rahatlatan bir destektir. Sağlık bilgisi, acil durumlardaki kontrolü ele alan yapısı sayesinde doğru zamanda doğru hamleleri yapmayı sağlar. Hasta bakıcısı ihtiyacı, özellikle pandemi döneminde daha çok ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü pandemide covid-19 virüsünü kapmış ve atlatmış kişilerin genel olarak negatife dönse bile eski gücünden çok uzakta kalmaları oluyor. Tek başına yapacakları işleri bile yapamaz duruma gelebiliyorlar. Bununla birlikte covid-19 maalesef yaşlıları daha çok etkileyebiliyor. Bu durumda da ev içinde yaşlı hastaya destek olan kişi pandemide etkilendiğinde yaşlı hastaya kimin bakacağı çok büyük sorun oluyor. Hasta bakıcısı bu anlamda büyük önem kazanıyor.

Pandemi zamanında en değerli yaşlılarınızla profesyoneller ilgilensin

Hasta ve yaşlıların profesyonel anlamda hasta bakıcısı ile zaman geçirmesi ihtiyaçların ve beklentilerin daha net karşılanması anlamını taşır. Bu sayede yaşanabilecek sorunlar minimuma indirilmiş olur, iyileşme süreçleri hızlanmış olur. Hasta bakıcıları, genellikle pratik insanlardır. Birkaç işi eş zamanlı planlayabilen ve uygulayabilen kişilerdir. Bakıcı arıyorum diyenlere, aradığı kriterlere bakıldığında üst sıralarda olan iş planlaması ve hastayla yakından ilgilenmesi kaliteli bir referans olan Damla Danışmanlık tarafından sunulmaktadır.

Hasta bakıcısı nasıl özellikte olmalıdır?

Damla danışmanlık tarafından hasta bakıcısı arayanlara yönlendirilen adaylar, hasta bakma kabiliyet konusundan ziyade, sağlık bilgisi konusunda bilgi sahibi, iş takibi yüksek, iletişimi kuvvetli ve vicdan sahibidir. Hastaların ilaç saatlerinin takibinden, yemek yedirilmesine, tuvalet ihtiyaçlarını gidermesine, pansumanlarını yapmasına kadar sorumluluk sahibidir.

Kaliteli bir refakatçi ve hasta bakıcısı yukarıdaki sorumlulukları üstelenebilecek ve birçok şeyi organize etmesi beklenmektedir. Evde ya da hastanede bulunulan ortamın temiz tutulmasına, hem hastanın hem kendisinin kişisel temizliğine özen göstermesi, ilaçlarda doğru doz ve zamanda verilmesinin takibini yapması, yemek saatlerinde hastanın yemesi gereken besinleri takip edip uygulaması varsa diyeti diyete uygun yemekler hazırlaması gerekmektedir.

Yatalak hastası olanlara hasta bakıcısı nasıl destek verir?

Pandemi döneminde insanların her an yaşlıların yanına gidememesi, hastaların ihtiyacını görememesi hasta bakıcı arayanların artmasına neden oldu. Özellikle yatalak hastası olanlar, işe gidip gelmeleri durumunda hastalarını iç rahatlığıyla emanet edecekleri bir hasta bakıcısı arayışına girdi.

Damla Danışmanlık’ın porföyünde bulunan yatalak hasta bakıcı adayları, hasta kişinin yatış pozisyonunu sürekli olarak takip ederek onun rahatını gözetir. Bezini değiştirir, ördeğini ya da sürgüsünü boşaltır. Vücudunda bulunan herhangi bir yerindeki yarasına pansuman ve gerekli ilkyardımı doğru bir şekilde yapar. Hastasının kişisel temizliği ve kişisel bakımıyla ilgilenir. Saç, sakal, tüy traşlarını yapar. Hastanın yattığı odayı veya ortamı özellikle steril tutmaya çalışır. Düzenli olarak havalandırır, odanın temizliğini sağlar bununla birlikte hastanın yattığı çarşafların temiz olmasına özen gösterir.

Uzun süreli yatan hastalarda kasların zayıflaması sebebiyle doktorunun tavsiye ettiği tedaviyi ve hareket egzersizlerini uygulatır. Hastaya masaj yapar, egzersiz yaptırır, hareket ihtiyacını karşılar veya karşılamasına yardımcı olur.

Hastanın ailesi tarafından özel hassasiyetleri gözeterek beklentilere karşılık verir. Hastanın durumu hakkında detaylı bilgi verir, ailenin bildiği yanlış bakımlar konusunda fikrini belirtir ve doğruya yöneltir.

Özellikle yatan hastalarda zaman geçirmek çok zahmetli bir süreçtir. Onlarla iletişim kurmak hastanın ruhsal sağlığı açısından olumludur. Bu yüzden sürekli olarak iletişimde kalmak, onun istediği kitapları ve gazete, kitap temin eder veya ona okur.

Pandemide ihtiyaç duyulan bir diğer bakıcı da gölge öğretmendir

Gölge öğretmen ilgi zihinsel sorunu olan çocuklarda, bireysel davranışlarını ve toplum içinde uyum sağlayacak erişkinliğe ulaşmasını sağlayacak olan kişilerdir. Bu tür sorunu olan çocuklarda, erken yaşta bir gölge öğretmen kontrolünde MEB mevzuatlarının yanında bilimsel yöntemleri uygulayarak çocuğun kendi farkındalığının oluşmasını amaçlar. Pandemi boyunca evde geçirilen sürenin artması bu sorunları olan çocuk grubunun daha da kapanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla anne ve babaların çocuklarının en iyi şekilde hayata adapte olmasını sağlamak için Damla Danışmanlık’ın alanında uzman çalışanlarından destek istemektedir.

Damla Danışmanlık çatısı altında olan gölge öğretmenler çocuklara; sıraya girme, parmak kaldırma, başkalarına selam verme, bekleme, diğer öğrencilerle uyum içinde hareket etme gibi okul ve sınıf içinde uygulanması gereken tüm sosyal süreçlerde tutum ve davranışları öğrenmesine ve uygulamasına yardım etmeyi sağlar. Pandemi öncesine kadar okulda ve sınıfta çocuğun yakınında bulunarak, ona yardımcı olur ve gözlem yapar. Pandemiyle birlikte bu süreci evde takip ederek gerçekleştirir. Ev ortamındaki davranışlarını gözlemler, bu gözlemleri aileyle, gerektiğinde doktoruyla da paylaşır. Evde dersleri anlamasına, ödevleri yapmasına yardımcı olur.

Çocuğu birey olması yolunda onun davranışlarına küçük yardımlar yapar ancak sorumluluğu ona vermeye çalışır.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz