Mobil İnternetini Aşanlar İçin Tavsiyeler!

0

Herkese selaaaaam diye girişimizi yapalım :=) Öncelikle hâl hatır soralım; nasılsınız iyi misiniz? Bizi soruyorsanız çok şükür iyiyiz.

Bugün sizlere özellikle yüksek fatura ödemekten bıkanlar veya internetsizlikten bıkan öğrencilere yani sizlere sesleniyorum! Yüksek gelen o faturanı ve internetini idareli kullanmanın yolları var!

Başlık başlık sizlere sıralayacağım haydi başlıyoruz.

Önce çat kapı konuya dalacağım Apple iPhone X kullanıyorsanız 4G (LTE) kullanmamanızı öneriyorum bol bir paketiniz yoksa. Açıkçası bu cihazda 3G hızı gayet stabil ve işe yarar olacaktır.

AŞIM ÜCRETİNDEN KORKUYOR VE BUNALIYOR MUSUN ?

► Özellikle 4G (LTE)’nin ülkemize gelmesiyle birlikte, bu konuda sıklıkla muzdarip olabilirsiniz. Öncelikle kullandığınız telefon / cihaz önemli tabii. Ekranı ne kadar büyükse, o kadar çok veriyi çabucak tüketecektir. Eğer bireysel kullanım yapıyorsanız yani iş veya eğitim dışında kendi kafanıza göre; cep telefonu kullanmanızı varsa da yedek (daha ufak ekranlı) bir telefonu tercih etmenizi öneriyorum. 

4G İLE 3G ARASINDA NE FARKLAR VAR?

► 4G (LTE) teknolojisi ile 3G’ye nazaran 2-3 katına kadar daha hızlı bir internet deneyimi sunar. Tabii veri tüketimi de 2-3 katına çıkar. Kullandıklarınıza da dikkat etmelisiniz çok veri yiyen uygulama / sayfaları size paylaşacağım ki önlem alın.

 

  

 

 

HIZ TESTİ SERVİSLERİNİ MÜMKÜNSE KULLANMAYIN!

► Popülerce bilinen adıyla, SpeedTest servisini mümkün mertebe kullanmayın. Her test başına 30-50 MB arasında değişen bir veri tüketir. Evet, doğru okudunuz. 4 GB paketi olan biri ki o ben oluyorum. Günde 5 hız testi yapsa, en az 30 MB’den ortalama 200 MB veri demektir. 30’a çarparsak: 6 GB ediyor. Yaa o 6 GB ile neler neler yapılır değil mi?

 

  

► YouTube, Spotify, Apple Music gibi uygulamalarla müzik / video indirme veya izlemesini de mümkün mertebe kısa tutun. Çünkü premium üyeliklerde hele müziği çaldığınızda indirme isteği duyarsınız. İndirmeden dinleseniz de bir veri tüketir. 

 

GSM ŞİRKETİNİZDEN İNTERNETİ DURAN PAKET İSTEYİN!

► Aşım ücretini çözen bir faktör de nam-ı diğer Akıllı Fatura‘dır. Turkcell ve Türk Telekom (Avea), bu hizmeti sunuyor. Şahsen ben Türk Telekom ‘da 4 GB internetli paket kullanıyorum ve aşım derdim de yok. Kendi kendine duruyor. Tarife adı: Faturalıda 4 GB Tarifesi denemenizi tavsiye ederim ilk 3 ay cayması da bedava.

BÜTÇENİZE VE TÜKETİMİNİZE EN UYGUN OPERATÖRÜ SEÇİN!

► Özellikle geliri düşük ve internete çok ihtiyacı olan biriyseniz Türk Telekom’la çalışmanızı öneriyorum. 41 TL gibi bir ücrete (vergiler dâhil) hem 1000 dakika hem 1000 SMS hemde 10 GB internet var. Yanlış okumadınız 10 GB paket. Üstelik paket biterse tekrar uygun fiyatlara ek paketle devam edebilirsiniz.

CİHAZINIZDAN HÜCRESEL VERİ UYARI AYARINI AÇIN!

Bu ayarı açarak da ne kadar veri tüketmek istediğinizi seçin; indirme yapacaksanız tavsiye etmem. Onun yerine bir alttaki ayarı kullanın. Ancak özetle; diyelim 2 GB kullanım yapılınca hatırlatma istiyorsunuz. Açtıktan sonra, size bildirim gelecektir. Aşağıda yer alan görselden bakarak daha iyi kavrayabilirsiniz.

Mobil-Veri-Acma-Ekrani Veri-Kullanim-Panel

Veri-Uyari-Bilgi

CİHAZINIZDAN HÜCRESEL VERİ LİMİTİ AYARINI AÇIN!

► Android cihazların baş tacı olan Hücresel Veri Limiti sayesinde, paketiniz de yer alan interneti aşmadan / bitirmeden durdurur. Atıyorum benim gibi 4 GB paketiniz var. 3.9 GB’ye limit koyun. Ekrana bildirim gelir. Limite ulaşıldı gibisinden ister tekrar açabilir ister tamam deyip hücresel veriyi kapalı tutabilirsiniz. Gördüğünüz gibi sağ üstte 4.5G yazısı yok ve direkt limite gelir gelmez kapatıyor. Sizin ayarladığınız 30 günlük dönem sona erince geri veriyi açıyor 🙂 Bunlar varken aşım ücreti ödemek imkânsıza yakın. Çok nadir 10 TL çözüm paketi falan yüklenir sistem bozulursa.

Veri-Kapatma

Evet arkadaşlar sizlere az çok bilgi vermeye çalıştım okuduğunuz için teşekkür ederim.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz