Medikal Maske İplerinin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

0
medikal maske

Covid-19 salgının ilk görüldüğü sıralarda yalnızca hastalık belirtisinin görüldüğü kişiler için maske takmak yeterli olduğu söylenilirken, hastalık yayılma ve belirti göstermeyen taşıyıcılarında ortaya çıkmasıyla birlikte de onlarla ortak alana giren herkes maske takma zorunlu hale getirildi.

Çünkü maske kullanma solunum yolu enfeksiyonuna karşı da oldukça etkili kişisel korunma yöntemi olarak bilinir. Fakat maske kullanımına dikkat edilmesi gerekli olan bazı noktalarda vardır. Yanlış maske kullanımı kişilere faydadan çok daha zarar getirir.

Bu durumun yaşanmaması için maske kullanımı esnasında şu adımlar izlenmelidir;

  • Maske Takılması Nasıl Olmalıdır?; Maskenin takılmadan öncesinde eller en az 20 sn, su yanı sıra normal bir sabun ile yıkanır.
  • Maskenin kat kısmı dış tarafa gelecek şekilde tutulur.
  • Metal şeritli kısım burun köprüsü üzerine gelebilecek biçimde takılır.
medikal maske ip kalitesi

Medikal Maskede Kalite Nasıl Anlaşılabilir?

Medikal maske ipi imalatını yapan firmalar Ürün Takibi Sistemi (ÜTS) kaydı oluşturabilmek ve yasal olarak da üretimi sürdürebilmek için bazı sertifikalara ihtiyaç duyarlar.

  • Temel olarak alınması gerekli olan belgeler ise AT, ISO 9001 ve ISO 13485 uygunluğu beyanıdır.
  • Firmalar istedikleri durumlarda ISO 14001, GMP, ISO 31000 gibi sertifikalar da haricen alabilir.
  • Elbette her ürün için olduğu gibi CE belgesi de zorunlu olmaktadır.
medikal maske kalitesi

Fakat Bu Belgelere Sahip Olmak Sizin İçin Yeterli Midir?

Enfeksiyonu engelleyebilmek için belirtilmiş olan önlemlerin tümü uygulanmadığı takdirde maske kullanımı tek başına faydalı değildir, yani maske tek başına COVID-19’dan koruyamaz. Maskenin doğru bir şekilde kullanımı, alkol bazlı olan el dezenfektan ya da sabun, su yardımı ile sık sık el temizlenmesi yapılması ve diğer insanlar ile aranızda fiziki olarak esas mesafenin korunması halinde etkili olan bir korunmayı sağlayacaktır.

medikal maske ipi

Nefes alabileceğiniz kumaşlardan yapılacak olan tıbbi olmayan bez maskelerin koruyuculuğunun sınırlı olduğu göz önünde bulundurulması gerekli bir durumdur. Ağız ve burnunuzu tamamen, maske ile örtün. Yüzünüz ile maske arasındaki boşluğun var olmadığına emin olun.

Maske Kalitesi Nasıl Anlaşılabilir?

Naylon kumaştan yapılan maske yaz günlerinde çok fazla terleteceğinden tercih edilmemesi gereklidir. Bez maskede kullanılan bez maske ipi de önemlidir. Pamuk ya da ipek kumaştan yapılan maskeler tercih edilmesi gerekli olan maskelerdir. Maske kalitesinin belirlenebilmesi için şu şekilde basit bir yöntem uygulanmalıdır.

Doğru Maske Kullanımı

Maske ipi de önemli bir durumdur. Maskenin takılmasından sonra maske önüne el yaklaştırılarak, nefes verildiği, avuçta nefes sıcaklığı hissediliyor ise o maske koruyuculuk olarak da iyi olmaz. Maskeler kirlendiği zaman ya da ıslandığı zaman hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durum dışında kullanım süresine de bağlantılı olarak mümkün olursa günde 2 kez veya 1 kez değiştirilmesi yerinde olacaktır. Yani kumaş maske günlük kullanımda mutlaka gün sonunda yıkanması gerekir.

N95 Kodlu Maske

N95 kodlu maskeler herkes tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu kodlu maskeler aslında günlük kullanım için uygun olmamaktadır.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz