LTE ile 3G Arasındaki Farklar!

0

Öncelikle hepinize merhabalar. 2016 nisan ayında hayatımıza dâhil olan 4G internet ile 3G interneti karşılaştırmak istiyorum. Öncelikle 4.5G diye bir şey yok ülkemizin koyduğu bir addır. Telefonda 4.5G yazdığına bakmayın elinize kutusunu alın 4G yazar veya . LTE iPhone cihazlar, iPad cihazlar ve bazı Android’lerde oluyor. Vodafone iPhone kullanıcılarında 4G yazarken Turkcell’de yazmaktadır.

LTE’NİN AÇILIMI

Peki ekranda yazan 4G’nin açılımı ne? LTE’nin açılımı; Long Term Evolution’dır. Geçen günkü yazımda iPhone’la tanışanlar için özellikleri göstermiştim. Ekranda LTE yazdığını görselde görebilirsiniz. Ayrıca o yazımızın da linki bu yazımızın sonunda olacak.

LTE-Turkcell-iPhone-

Yukarıda gördüğünüz gibi Turkcell’in yanında LTE yazılı. Bu da demek oluyor ki 4G hızıyla Hücresel Veri tüketiyor telefonum. LTE’nin çekmediği yerlerde ise 3G yazacaktır.

3G İLE 4G ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR NELERDİR?

3G’de veri tüketim hızı 4G’ye oranla yavaştır. Özellikle telefon paketleri 3G’de olsa 4G’de olsa çabuk tükeneceğinden internet servis sağlayıcıları fiber hamlesi ile bu hızları sınırsız olarak sunabilmeyi vaat ederek hesaplı fiyatlara milyonlarca insanı abone yaptılar. 3G’de Turkcell, Vodafone, Türk Telekom sabit bir hız sunmuyor. Bazı paketlerinde 7,2 Mbps’e kadar sunarken Turbo başlıklar atarak 63 Mbps’e kadar sunuyorlardı diyelim çünkü; 4G’ningelmesi ile birlikte bu rakamlar bir hayli yükseldi.

150 ila 350 Mbps arası değişkenlik gösteriyor bu hızlar. Lakin baz istasyonuna yakınlık ve yoğunlukta önemli. Ülkemizde 35 milyon Turkcell abonesi olduğunu düşünürsek ben 2017 sonuna kadar 70 – 90 Mbps alırken bir anda bu sene başında 10 Mbps falan almaya başladım.

LTE-hiz-testi

  

Bu değerler Turkcell’e göre LTE için standart yani kabul edilen değerlermiş. 532’yi arayınca bunu dile getiriyorlar. Lakin 3G’de 63 – 72 Mbps gibi rakamlar Turbo paketle verilebiliyor… Turbo Eko 1 GB paketine geçtim bakalım 10 Nisan’da bu rakamın 100 Mbps ve üzeri olması gerekli değil mi mantıken? Ama yine de 2-3 Mbps yükleme iyi, Türk Telekom hattımda 30 Mbps indirme 20-30 Mbps ‘de yükleme var.

iPhone cihazlarla yeni tanışanlar için birkaç özellik;

iPhone Cihazlarla Yeni Tanışanlar İçin Özellikler!

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz