LOLLİPOP MARSHMALLOW KARŞILAŞTIRMASI

0

Merhabalar bu yazımızda Android işletim sisteminin yeni sürümü olan 6.0.x Marshmallow’un bize 5.x.x Lollipop’tan farklı olarak neler sunduğunu inceleyeceğiz.

Android 5.0
Android 5.0

Kısaca Android 5.0’ın bize sunduklarını hatırlayalım.

1.Materyal Dizayn

Bu tasarım anlayışı ile birlikte Google mobil cihazlarda tasarımsal olarak başarılı bulunan bir görünüme kavuştu.

2.Bildirimler

    lollipop-bildirim-ekrani

   Bir çok üretici özelleştirilmiş bildirim paneli yerine ufak değişikliklerle Android’in standart bildirim panelini kullanmaya başladı. Çünkü yukarıda da gördüğünüz üzere gayet kullanışlı ve sade bir tasarıma sahip. Wifi ve Bluetooth ayarlarına erişim kolaylaştırılmış durumda. Kısayolları üzerinden bağlantıları aktif ve pasif hale getirebilmenin mümkün hale getirilmesi çok önemli olmazsa olmaz bir özellik olmasa da günlük hayata olumlu etkisi olan bir özellik.

3.Performans ve Batarya

Batarya konusunda söylenildiği kadar yenilikçi bir tasarruf çözümü sunamasa da özellikle 5.1 ile birlikte batarya performansı 5.0.2’ye göre gayet iyi seviyelerde.

Anroid 4.4.x Kitkat’da temelleri atılan ART(Android Run Time)’a geçiş sağlandı.

Şimdi Android 6.0 Marshmallow’un getirdiği yeniliklere değinelim.

android-6.0-marshmallow

1.Batarya performansında Doze denen yeni bir teknoloji *

2.Uygulamaların istediği izinlerden istediğimizi onaylama,istediğimizi engelleme seçeneği

3.Harici olarak cihazlarımıza takabildiğimiz micro-SD kartları dahili hafıza ile birleştirerek dahili hafızayı arttırabilme imkanı.

Firmaların Android Marshmallow güncellemelerini tepe modelleri için dağıtmaya başladığı günlerdeyiz. İlerleyen günlerde bu özellikleri ne kadar verimli bir şekilde sunacaklarını hep birlikte göreceğiz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere…

*greenify benzeri bir uygulama. Uygulamarı uykuya alabilme özelliği ile uygulamaların arka planda enerji tüketimleri neredeyse 0’a indirme.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz