Kına Organizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

0
Kına Organizasyon

Çok uzun yıllardır geleneklerimiz arasında yer alan kına yakma seramonisi bu gecenin en duygusal bölümüdür.

Peki  Bursa’da kına organizasyonu nasıl yapılır?

Aslında Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Bursa’da da aynı gelenekler süre gelmektedir. Gelin acıklı bir kına türküsü eşliğinde, çevresinde elinde mumlarla dolaşan arkadaş ve akrabalarının da verdiği duygusallıkla eline kına yakılır ve bu dakikalarda  duygu dolu anlar yaşanır.  Kına  gecelerinde geline kınayı mutlu evliliği olan bir aile büyüğü yakar ve gelin elini açmaz. Kayınvalidesinin eline koyacağı küçük bir altının verilmesine kadar kına yakılması beklenir.  Verilen hediye sonrasında kına yakılır üzerine altın konulur ve gelinin eli sarılır. Hatta bursa kına organizasyonetkinliğinde gelinin sandalyesi arkadaşları tarafından kaldırılarak havaya atılır ve damadın gelerek gelini kurtarması beklenir. Damat gelir, gelinini indirir ve seramoni devam eder.

Atık günümüzde kına geceleri  düğün öncesi stres atma eğlencesine de dönüşen bu ritüele dönüşüyor ve eskiye nazaran çok daha gösterişli ve detaylı şekilde düzenleniyor.

Bu anlamda gelinler bursa kına organizasyon ekiplerinden  destek alıyor. Gerçekten de organizasyon firmaları bu özel geceye ilişkin her türlü detayı düşünerek, evlenecek çiftlerin işlerini kolaylaştırıyor.

Bursa kına organizasyon etkinliklerindeağırlıklı olarak tercih sebebi olan organizasyonşirketleri  gelinin o gece giyeceğin kına kıyafetlerinden, kına tahtına, davetlilere sunulacak ikramlardan, ses sistemine kadar pek çok şeyi içeren kına paketleri hazırlayabiliyor.

Önceden daha çok gelin evlerinde gerçekleştirilen kına geceleri bugün artık daha çok  Bursa havuzbaşı gibi açıkhava mekanlarında tercih ediliyor. Bursa düğün organizasyon ve Bursa sünnet organizasyon gibi etkinliklerinde yer aldığı  Buzpark kına organizasyonunu seçenekleriniz arasında ilk sırada yer alabilir.

Kına gecenizin olmazsa olmazı en önemli  görseli gelinin seçeceği kıyafetleridir aslında. Bu anlamda Bursa’da tarihi kapalı çarşı’da geleneksel işlemelerle süslü renk renk kaftanlar bulabilirsiniz. Her biri birbirinden güzel ve sultan kıyafetleri olarak ta adlandırılan kaftanlar kına gecesine damgasını vuracak en önemli nokta olduğu için gelinler tarafından da özenle seçilmektedir.  Eğer bir organizasyon firması ile anlaştıysanız da onlar size pek çok kaftan alternatifi sunabilecektir.

Görkemli bir kıyafet giymek isteyen gelin adayları, daha çok işlemeli, nakışlı ve kabarık kesimli bindallı ve kaftan modellerini tercih ederken, minimalist gelinler de zarif kına elbiseleri arasından bir seçim yapabiliyor.

Eğer tercihiniz gösterişli bir kıyafetse önerimiz kına tacınızı daha sade ve az taşlı modeller arasından seçmeniz olacaktır.

Geleneksel kıyafetler sana göre değilse ve kına geceni modern bir tarzda yorumlayacaksan, kına elbisesi modelleri arasından bir tercihte bulunabilirsin. Vücut tipine ve seçtiğin mekana göre düz, balık, A ya da prenses kesim abiyelerden birini giyebilirsin. Eğer hoş bir havuzbaşı düğünü mekanında, kına gecesi yapmayı planlıyorsan, askılı, düz ve rahat kesim bir abiye hoş bir tercih olacaktır.

Şu an pek mümkün görünmemekle birlikte ama gelinlerimizin en güzelini hak ettiği kına geceleri için fazla sayıda davetli ağırlayabileceğimiz zamanlar geldiğinde, bu büyük  kına organizasyonunda yakınlarını haberdar etmek için kına davetiyesi yaptırabilirsin. Eğer ayrı bir kına davetiyesi bastırmak istemezsen, düğün davetiyende kına mekanı ve tarihine yer verebilirsin.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz