Kimyasal Çapraz Bağlantılı Polietilen Köpüklerin Diğerlerine Göre Farkları

0
Kimyasal Çapraz Bağlı Köpük

Kimyasal çapraz bağlantılı polietilen köpük içerisine katılan çapraz bağlayıcılar ve şişiriciler yardımı ile ekstrüze edilerek fırınlama ile de genişlemesi sağlanıyor. Polietilen köpük (Polyethylene foam) çapraz bağlı yapısı sayesinde mekanik ve yüksek fiziksel özelliklere sahip olduğu biliniyor. Bu kimyasal çapraz bağlantılı polietilen köpükler, fiziksel çapraz bağlık polietilen köpük (physically cross linked polyethylene foam) nazaran hücre yapısı daha iri ve yüzeyi de pürüzlüdür. Nem yalıtımı, ses, ısı ve darbelerden korunması amaçlanan pek çok alanda kullanılıyor. Farklı alanlar için kesilmiş rulo, boru, plaka olarak da üretilebiliyor.

Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük

Kimyasal çapraz bağlantılı polietilen köpükler çapraz bağlı yapıları sayesinde kesilme, delinme ve yırtılma durumlarına karşı dayanıklılık gösteriyor. Ve Pe köpük (pe foam) ambalajlama malzemesi sayesinde çeşitli ambalajlama uygulaması için üstünde bir koruma ve verimli bir çözüm sağlıyor. Çapraz bağlı polietilen köpükler kullanım yerinde bulunan hassas ürünlerin ve ekipmanların çizilmesine de sebebiyet vermiyor. Çapraz bağlı köpüklerin imalatı sırasında ultraviyole ışınları ile fiziksel çapraz bağlı polietilen Köpük elde ediliyor.

Kimyasal çapraz bağlantılı polietilen köpük

Kimyasal Çapraz Bağlantılı Polietilen Köpüklerin Özellikleri

Kapalı hücre yapısına sahiptir ve su, nem geçirmiyor.
Etkin ses yutma ve ısı yalıtımı kapasitesine sahiptir.
Mantar ve bakteri barındırmaz ve aynı zamanda kokusuzdur.
Çevre dostudur
HCFC ve zararlı/yasaklı içermez.
Zehirli maddelerin kullanımını ve kurşun kullanımını sınırlandırılmış, Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması standartlarına uygun bir şekilde üretilir.
Kimyasallardan ve dış ortam şartlarından etkilenmez.
Çökme yapmaz ve darbe sonrasında kendini toplar.
Isı ile şekillendirilir.
İsteğe göre rulo y ada levha şeklinde ve çeşitli renklerde üretilebilir.
İsteğe bağlı folyo (çift ve tek yüz) olarak, kumaş, filmler, bant veya müşterinin özel talebine uygun laminasyon yapılabilir.
Alev yürütmez özelliği ile de üretilebilir.
Geniş ısı aralığında kullanıma uygundur.
Hafifliği sayesinde kolay uygulanır.

Kimyasal çapraz bağlantılı polietilen köpük özellikleri

Kimyasal Çapraz Bağlantılı Polietilen Köpüklerin Kullanım Alanları Ve Uygulama Alanları

  • Yapı Endüstrisi
  • Ayakkabı ve çanta
  • Otomotiv; tava, motor, kaput ve sürücü kabin izolasyonu, kapı panellerinde, astarlarda (koltuk), paspaslarda, zeminlerde ve halılarda , taşıtların izolasyonlarında ve güneş koruyucularında da kullanılıyor.
  • Beyaz eşya; ses önleyici ve aynı zamanda titreşim önleyici, korumalarda, yalıtımlarda ve paketlemelerde kullanılır.
  • Elektronik- elektrik; elektronik kartların korunmasında ve paketleme de kullanılır.
  • Mobilya; ahşap, cam, metal gibi mobilyaların polietilen köşelerinde, kenar koruyucu köpükler ile depolama, taşıma ve koruma sağlamada ve aynı zamanda da koltuk, minder, kapı imalatında, paketlemesinde, dekorasyonda kullanılıyor.
  • Savunma sanayi; askeri kıyafetler, çantalar, askeri ekipmanların korunması, savunma sanayisinde, alev geciktirici, koruma, paketleme, ses ve ısı izolasyonunda kullanılıyor.
  • Ambalaj; beyaz eşya, bilgisayar ve aksesuarları, camlarda, elektronik ve elektriklerde, el sanatlarında, seramik, cerrahi ekipmanlarda ve medikal ürünlerinde kullanılır, savunma sanayi ürünleri ve diğer hassas ve kırılgan tüm malzemelerin paketlenmesinde ve korunmasında kullanılıyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz