İşletmenize Toplu Yemek Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
Toplu Yemek

Pek çok insan işyerlerinde yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Masa başında veya dinamik alanda olsun, evden daha fazla vakti ofis ortamında veya sahada geçirirler. Bu nedenle yemek saatleri çalışan kişiler yani personeller için en önemli zamanlar. Herkes bilir ki, bir yemeği güzel yapan şeyler, tadı, porsiyon miktarı yani doyuruculuğu, sunumu ve yemeğin yenildiği mekandır. Siz sadece ortamınızı ayarlayın. Gerisini Melek Yemek’e bırakın.

Yemek Firması Seçimi

Son zamanlarda çoğu işletme sahibi, personellerinin yemek ihtiyacını karşılamak için yemek fişi veya yemeğin ücretini vermek yerine yemek firması seçmek ve çalışma alanında yemek yenmesi fikrine sahiptir. Yemek firması seçimi kolay bir iş değildir, pek çok şeye dikkat etmek gerekir. Alternatiflerin bolca olduğu dönemde doğru firmayı bulmak, personeller açısından önemlidir. Bazı maddeleri sıralarsak;

• Gıda güvenliği sistemi uygulanması,
• Şirket anlaşma sonunda günlük yemekler için belirli bir tutar ödemeyi kabul eder. Ödenecek olan fiyat ile menü içeriğinin eşdeğer olması gerekmektedir. Menüdeki etli yemek sayısı, salata, baharatlar, içecek, yoğurt vb. dahil mi ?
• Anlaşma yapılacak firmanın mutlaka ‘İşletme Kayıt Belgesi’nin olması,
• Yemek firmasının mutlaka Sorumlu gıda mühendisinin olması gerekmektedir ve aktif olarak çalışması önemlidir.
• Yemekler yapılırken yemek için kullanılacak süt, et ve su ürünlerinin uygunluğunun önceden kontrol edilmesi gerekmektedir.
• Ödenecek olan fiyatın içine yemek dağıtım hizmeti, yemeğin servis ücreti dahil olacak mı olmayacak mı önceden karar verilmelidir.
• Yemek üretimi yapan firmanın üretim yerinin görülmesi de son derece önemlidir.

Melek Yemek

Melek Yemek olarak Bursa / Nilüfer’ de hizmet vermektedir ve Melek Yemek’e referans olabilecek pek çok şirket bulunmaktadır. Bursa Yemek Fabrikaları arasından kalitesini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Tarayıcı üzerinde Bursa yemek teklifi al diye aratıldığında ilk sıradadır.

  • Yemeklerin verileceği firmalardaki çalışanların yaptıkları işleri kontrol ediliyor. Kalori miktarı çalışan personeller için önemlidir. Gerekirse iş yerimi hekimleriyle bu miktar hesaplanabilir.
  • Şartları zor ve ağır olan işçiler için ara öğün verme imkanı bulunmaktadır. Enerji almak için meyveler, kuruyemişler bazen kurtarıcı olabiliyor.
  • Menülerde servis edilecek ürünlerin nasıl servis edileceğinin belirlenmesi gerekiyor. Tabldotlar tercih edilebilir.
  • Yemeklerin geleceği saatleri önceden belirleyebilmek gerekiyor. Genelde çoğu iş yeri öğle saatlerinde yemek yiyorlar.

Kaliteli Bir Firma Olarak Melek Yemek;

Hedeflerine ulaşmak için bir yol çizdiler. Bu yolda arzu ettikleri tek şey, müşterilerin isteklerini karşılayabilmek, beklentilerini onlara sunabilmektir. Yukarıda belirtilen Yemek Firması Seçimi başlığındaki maddelerin hepsinin pozitif yönde karşılandığı bir kurum olarak Melek Yemek, geleceğe temiz bir dünya bırakmayı amaçlamaktadır. Tüm sağlık standartlarının gerekliliklerini sağlamaya ve yasal mevzuat şartlarını karşılamaya çalışıyorlar.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz