internette-dikkat-edilecek-seyler

Merhaba değerli TeknoKroki okurlarımız. Bu yazımızda sizlere İnternette Dolandırılmamak İçin Yapılması Gerekenleri derledik.

İnternet günümüzde birçok kişi tarafından hatta milyonlar tarafından kullanılmakta. Peki internet üzerinde nelere dikkat etmeliyiz? Bildiklerimizin birkaçını sizlere aktarmak istedik.

1 – ÇALIŞTIĞINIZ BANKA, ŞİRKETLERİN DOMAİN (ALAN ADLARINI) İNTERNET ÜZERİNDE TARATIN!

internette-dikkat-edilecek-seyler

  

Domain (alan adı) nedir? Doamin: internet tarayıcınızın adres satırında yer alan bir nevi interaktif terimdir. Bizim sitemizin domaini: teknokroki.com’dur. Peki http:// ve https:// ne anlama geliyor? http:// ‘li domainlerin sertifikaları yoktur. https://’li domainlerin sertifikaları vardır. Peki sertifika ne? Sertifika: girdiğiniz sitenin güvenli olduğunu doğrulamak; siteye yollanan bilgileri şifrelemeye yarayan bir güvenlik sistemidir. Fakat günümüzde parasını ödeyen herhangi bir kişi de bunu alabilir. Çalıştığınız banka veya şirketlerin resmî sitelerinde ödeme/havale gibi işlemeler yaparken mutlaka bunu kontrol edin. Mesela Türkiye İş Bankası müşterisi iseniz bankanızın domaini: isbank.com.tr olacaktır. Buna dikkat etmekte fayda var çünkü bir dalgınlık sizi maddi/manevi zarara sokabilir.

2 – İNTERNET’te  BİLMEDİĞİNİZ SİTELERE  GİRMEMEYE ÇALIŞIN!

Domaini veya adı yabancı gelen sitelerden mümkün mertebe uzak durun. Birde devlet kurumlarına örneğin: BTK, Bimer, RTÜK şikâyetlerde bulunacaksanız domainlerine çok dikkat edin. Türkiye’de sadece devletin aldığı özel alan adı vardır. gov.tr bu alan adını sadece devlet alabilir. Başka hiçbir şirket/kişi alamaz. Örneğin: istanbul.gov.tr ankara.gov.tr, btk.gov.tr diyanet.gov.tr gibi.

3 – SMS’TE YER ALAN LİNKİ ÖNCE İNTERNET ÜZERİNDEN TEYİT EDİN!

Çalıştığınız firma/bankanın SMS başlığını kendilerinden öğrenin. Kredi.co gibi bilinmedik başlıklı SMS’lerin içeriğine tıklamayın. Mesela ISBANKASI veya DIGITURK gibi başlıklar ile gelip link olursa bile yine de tıklamayın. Çünkü artık öyle bir devirdeyiz ki birebir aynı yapıp yollama ihtimalleri var. Yine de güveniyorsanız tercih meselesidir. Başlıklar benzer olabilir örneği: ISBNKASI DIGIURK gibi.

4 – ANTİVİRÜS YAZILIMLAR KULLANIN!

Mümkün mertebe lisanslı yani ücretli antivirüsler kullanın. Ciddi manada faydaları oluyor. Mesela Türk Telekom kendi internet abonelerine ücretsiz (normal şartlarda ücretli) McAfee lisansı veriyor. Şahsen bende onu kullanıyorum. Eğer paketiniz de verilip verilmediğini öğrenmek isterseniz 444 1 444’ü arayarak ya da sosyal medyadan kendilerine yazarak öğrenebilirsiniz.

5 – KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ ULU ORTA PAYLAŞMAYIN!

İnternet üzerinde… Mesela T.C. Kimlik Numarası, doğum tarihi, doğum yeri, cilt numarası, sıra numarası, kayıt numarası, Kimlik Seri Numarası gibi size özel bilgileri abone olduğunuz şirket/banka dışında asla 3. bir şahısla paylaşmayınız. Örneğin: T.C.’niz 0000000000 ise bundan bahsetmemek sizin lehinize olacaktır. Kimlik bilgileri çalınarak adınıza 100’lerce kurumsal/bireysel faturalı hatlar açılabilir, sizi suçlu yapabilirler (sizi devlette suçlu olarak ekleyebilirler.) Özellikle anne kızlık soyadı, ana adı ve baba adını asla ve asla tanımadığınız biri ile paylaşmayın.

Bugünlük bu kadar değerli okurlarımız. Kendinize iyi bakın, iyi pazarlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz