Bugün Güney Kore’nin Inchon bölgesi yakınlarındaki bir yarış pistinde BMW aracı ile 5G bağlantı teknolojisinin ilk demosu gerçekleştirildi.

 

mjgzmdg4oa

İki BMW aracı bir takım verileri sürücüleri ile paylaştı. Bununlar birlikte gelecekte insansız bir aracın hareketlerine neredeyse eş zamanlı bir müdahale gerçekleştirilebilecek.

Bu bağlantı yaklaşık olarak Vatikan’ın yarısı kadar bir alanı kapsamakta. Veri aktarımda ise 20 gigabit/saniye hızında 1 milisaniyenin altında bir aktarıma sahip. Araçlardan birisi X5, diğeri ise S7 serisindendi.

Henüz insansız sürüş için gerekli alt yapı tam olarak hazır değil. Bu gelişme ile birlikte uzaktan bir aracı kumanda edebilmek – sanki içerisinde oturuyormuş gibi – biraz daha fazla mümkün. Bir aracın bir insan tarafından kullanıldığı gibi kullanılabilmesi için daha fazla çeşitli karar verebilme mekanizmasına sahip olması gerekmekte. Bunun için daha fazla veriye ve daha fazla veri için de daha fazla sensör vb. donanımlara ihtiyaç var. Şu aşamada kendi kendine park yapabilen araçlar mevcut. Bu araçların bunu gerçekleştirmesi için sensörlere sahipler.

Araçlara demo için 5G bağlantılarının kurulduğunu belirtelim.

Başka bir haberimizde görüşmek üzere…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz