2018 TÜM OPERATÖRLERDE HAT AÇMA ÜCRETİ VE SONUÇLARI!

2
Telsiz Kullanım Ücreti
UYARI: BURADA HİÇ BİR OPERATÖRE KÖTÜ BİR SÖYLEM YOKTUR. BENDE TURKCELL ABONESİYİM ANCAK BU HAT ÜCRETLERİ İLE PAKET SATIN ALINABİLİR FARKLI BİR NUMARA DAHA ALINABİLİR DEĞİL Mİ?

Tüm operatörleri sayarsak ülkemizde yaklaşık 50 milyon kişi GSM şirket müşterisi. 2018 bize deyim yerindeyse Zam Yılı oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın dahi onay verdiği bu fahiş hat ücretleri ne zamana kadar alınacak?

TURKCELL VE VODAFONE 29,90 TL!

Turkcell İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi ve İngiliz asıllı Vodafone şirketinde aboneliğiniz varsa faturalarınızı gününde ödemeye özen gösterin derim. Yukarıda da gördüğünüz gibi bu iki kurumda hat açma-kapama işlemi yapıldığı taktirde bir sonraki fatura kesim tarihinizde 29,90 TL Hat Açma ücreti adı altında ücret alınmaktadır.

 

 

 

  

 

Türk Telekom’da 24 TL!

Avea İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi ve Türk Telekom İnternet (TTNET)‘de fatura borcu nedeniyle hat açma-kapama ücreti 24 TL olarak bir sonraki faturanıza yansıyor. Ancak bu geciktirmeler keyfi değil biliyoruz. Ülkemizde milyonlarca kişi zar-zor geçimini sağlamaya çalışıyor. 30 TL paketi olanda 29,90; 100 TL paketi olanda 29,90 TL hat açma ücreti ödüyor. 4 yılı aşkın süredir Turkcell’liyim. 3 yıldır faturalı hat kullanıyorum. İlk abone olduğumda 8 TL hat açma ücreti vardı. Zamanla 14 TL olmuştu. Ve bir anda 29,90 TL oldu. Bu sıralama; 5 Ocak’ta Turkcell’in hamlesiyle başladı. Ardından Vodafone’da 29,90 TL yaptı. Türk Telekom’da çok farklıymış gibi 24 TL yaptı.

Sitede biyografik bilgi kısmında bana bakanlar bilir öğrenciyim. 🙂 Demek ki öğrencilik bitince ben adıma hat almayacağım gibi gözüküyor. Şimdi arkadaşlar şöyle bir özet geçeyim.

BİR AİLE 150 TL HAT PARASI ÖDÜYOR!

Adınıza kayıtlı 5 Turkcell hattı olsun. ailenizde ilk reşit siz oldunuz ve anne-babanız almamak için size hat açtırdı. Kardeş/ağabey/ablaya da siz aldınız. 5 faturalı hattın aylık net faturası = 200 TL olsun. Kişi başı 40 TL paketiniz olsa; ve maaşınızı alamayıp faturayı yatıramayınca 5x 29,90 TL = 149,50 TL hat açma ücreti ile ödeyeceğiniz genel toplam = 350 TL olacak. Diyeceksiniz ki uçuk rakam ama hayır; babasının, annesinin, yeğenin, kardeşinin adına hat alan milyonlar var belki de.

20 MİLYON KİŞİ OLSA SERVET ÖDEYECEK!

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell’i dahil edersek 80 milyonluk Türkiye’de en az 50.000.000 abone demektir. Bu 50M’nin 20 milyonu hat ücreti ödese; 1.495.000.000 TL yapar. Devlet bu 30 TL’den 10 TL bile vergi alsa ki daha fazladır. Parayı siz görün. Bu ücretlerle aylık 300 fatura yerine Turkcell’den hisse alsanız bedava faturalı hat açtırırsınız. 🙂 İşin şakası bir yana BTK nasıl bu rakamlara olur diyor? BTK’ya şikâyette bulunmalı ki düzgün bir rakama çeksinler. Digiturk’ün mükemmel (!) zammından sonra sıra GSM şirketlerine geldi.

18 YAŞ ALTI KESİMİ DE UNUTMAYIN!

Ülkemizde sadece ve sadece TURKCELL 15 yaşını dolduran herkese faturalı hat veriyor! Evet doğru okudunuz. Noter’den muvafakatname alınca 2016 için (60-70 TL) arası fiyatı vardı.Fatura götürünce 15-17 yaşındaki biri faturalı hat alabiliyor. Lakin çekiliş vb. şeyler olunca Millî Piyango gereği katılım sağlayamıyor; sağlarsa bile ödülü verilmiyor. Bu abonelerin de 250.000 tane olduğunu ve 50.000’nin faturalı hat kullandığını 10.000 tanesinin de hat ücretine maruz kaldığını hesaplarsak; 10.000 * 29,90 TL = 299.000 TL yapar. Ben son sözümü söylüyorum değerli okurlar; karar sizde. Aşağıda linki bıraktım BTK’ya bir şikayet bırakırsanız hiç yoksa ücretler eski fiyatlarına dönse millet daha az mağdur olsa!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ Kimlik Numaranızı verirken sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta devlet kurumu burası. Hat sahibi adıyla şikayet etmek isterseniz hat sahibi T.C. si ile işlem yapın. 10.000.000 abone şikayet etse ücretlerin düşme ihtimali yükselir. Tabii öyle bir bilgi yok ama neden olmasın 30 TL ile neler yapılır neler…

https://sikayet.btk.gov.tr

2 Yorumlar

  1. Dün faturamın son günüydü ve yatırmayı unuttum. Demin ödeme işlemi yaptım ve bir anda gelecek ay faturam 65 TL oldu. Dedim noluyor arkadaş 30 TL hat açma ücretimi olur. Demek ki olurmuş. Yani şaka gibi yemin ediyorum. Hadi 14 TL olsa pek bir şey demeyiz. Ama 30 TL nedir? Bu arada bende öğrenciyim acaba nasıl yatıracam bu parayı.

  2. Merhaba Aydın Bey; kullanmış olduğunuz vadesiz TL Mevduat hesabı (standart banka hesabı yani) açarak kurum ödemelerinizin talimatlarını oradan vererek spn ödeme gününde ödenmesini sağlayabilirsiniz.

    Turkcell ve Vodafone 29.90, Türk Telekom 24 TL hat açma ücreti alırlar. Bir takvim yılında ilk kapama ise ücret fatura edilmez. Bu tutar; 2018 yılı itibariyle geçerli oldu maalesef.

    Bizler fazla vakıf olmadığımızdan Vodafone ise 542, Turkcell ise 532’den destek alabilirsiniz.

    Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz