Facebook WiFi Servisini Hindistan’da Test Ediyor!

0
facebook

facebook

 

Facebook Hindistan’da 125 adet WiFi noktası ile test yapmak için BSNL ile kırsal alanlarda test sürümü başlattı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg 2013 yılında internet.org adresi ile başladığı herkese ekonomik internet sunma projesinde belli bir aşamaya gelmiş görünüyor.

Bu proje Google’nın Project Loon projesi‘ne göre daha avantajlı. Çünkü Facebook’un projesine Samsung, Qualcomm gibi dünya çapında firmalar destek vererek ortak bir havuz oluşturdular.

Facebook geçen yıl Eylül ayı içerisinde Hindistan’da Free Basics by Facebook uygulamasını yayınladı. Bu girişim başarılı olmadı ve 5 ay sonra bu uygulama Hindistan’da yasaklandı.

Hindistan’da 1 milyardan fazla insan yaşamakta ve sadece 131 milyonu interneti aktif olarak kullanıyor. Free Basics atılımındansa şimdi WiFi alanları ile yapılan testler daha başarılı sonuçlar doğurabilir.

Şimdi soracaksınız Facebook’u  Google’u babasının hayrına mı yapıyor bu atılımları ? Tabikide hayır. Burada uzun vadeli büyük yatırım yapabilecek iki şirket var. ikisi de dünyanın en büyük 5 teknoloji firmasından biridir.

Buradan bu firmaların çıkarları reklam. İnternet ortamında Facebook ve Google reklam gösterimlerinden ciddi gelir elde etmekteler. Tabi bu gelirler reklamları ne kadar çok kişiye ulaşırsa bi o kadar elde ettikleri gelirler de artar. Burada aktardıklarımız yanlış anlaşılmasın. Firmaların reklamlarını daha çok insana ulaştırmak için yaptıkları bu ekonomik internet projesi bir yandan da kullanıcıların yararına olacaktır.

Bir sektörde rekabet ne kadar yüksek olursa kullanıcının o kadar yararınadır.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz