ÇİN’DEN DÜNYANIN EN BÜYÜK YÜZEN GÜNEŞ SANTRALİ!

0

Hepinize yeniden merhaba arkadaşlar. Dünya sanayi devlerinden Çin, dünyanın en büyük yüzen güneş santralini tanıttı. Su üstüne inşa edilen tesis 40 megawatt gücünde ve Huainan şehrine elektrik sağlıyor.

 

 

ABD’nin karbon kullanımındaki ihlalleri devam ederken bunun aksine Çin ise sektörün lideri olmaya ve iklim değişikliği savunuculuğunu yapma görevinde lider görevini üstlenmeye devam ediyor. Anhui eyaletindeki bir göle kurmuş oldukları dünyanın en büyük yüzen güneş santrali faaliyete başladı.

Sungrow şirketi tarafından inşa edilen 40 megawatt gücündeki tesis, su üzerinde 4 metreye 10 metre derinlikte yüzer halde Huainan kenti şebekesine başarıyla bağlandı.  Şuanda çok tutulan ama ilerde ne gibi sonuçlara yol açabileceğini bilmediğimiz bu tesislerin avantajlarıda var tabiki.

Suyun üstünde olmasından dolayı alan işgalinden kaçınması ve ayrıca suyun soğutma sisteminden yararlanarak daha geç ısınması güç üretim performansını artırıyor. Santralin yerleştirildiği göl, bölgedeki kömür madenciliği çalışmalarından yıllar sonra oluşmuş ve 800.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiş. Uzun süredir karbon salınım sorunundan dolayı suçlanan Çin, şimdi ise dünya liderliği konusunda adım adım ilerliyor.

Haberimizi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka haberde görüşmek üzere…

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz