Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’ndan Fiber Hamlesi!

0

BTK, fiber internet için önemli hamle yaptı! Resmî Gazete‘de yayımlanan şarttan sonra artık daha çok ev fiber internet altyapısını deneyebilecek. Peki bu nasıl mümkün olacak?

BTK’DAN BÜYÜK FİBER HAMLESİ!

Resmi Gazete’de yayınlanan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi, evlerdeki internet ve televizyon altyapısı için önemli zorunluluklar getirecek.  Ayrıca fiber altyapının o binada aktif edilmesi tamamen çilekeş bir durumdu. Özellikle birden fazla servis sağlayıcısı fiber optik kablolar ve kutularla altyapı yapmak isteyince, binalara zarar veriliyordu.

TÜM DAİRELERDE FİBER ALTYAPI!

BTK‘nın Resmî Gazate‘de yayımladığı genelde doğrultusunda; binaların Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesine zorunlu olması kesinleşiyor. Bugüne kadar binalara döşenen altyapılarda; “İki çift bakır kablo” kabul edilirken, yeni kararname ile “Fiber optik, ethernet, uydu anten, ve Kablo TV” kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft (kablo bacası gibi) tesis edilecek. Bunun vesilesi ile; tüm dairelerde fiber internet ve Türksat Kablo TV altyapısı hâli hazırda sunulacak.

  

 

TÜM DAİRELERE DİREKT UYDU YAYINI!

BTK, çanak antenlerin oluşturduğu “görüntü kirliliği”nin de önüne geçmeyi hedefliyor. Yeni yapılan binalarda tüm dairelere uydu yayınlarının ulaştırılması için kablo çekilmesi zorunlu hâle gelecek. Ancak “Digiturk, D-Smart, ve Tivibu” gibi kuruluşların altyapısı dâhil mi bununla ilgili bilgim yok.

HER DAİRE 4 ŞEBEKEYE BAĞLANABİLECEK!

Düzenlemenin devreye girmesiyle yeni bütün binalar bu yönetmeliğe uymak zorunda olacak. Her dairede fiber optik, ethernet, uydu anten ve Kablo TV kablolarının geçeceği dikey şaftlar bulunacak.

4 şaftın 1 tanesi her zaman için uydu yayınlarına ayrılacak. Diğer şaftlar ise altyapı kurmak isteyen işletmecilerin kullanımına sunulacak. Yani bu vesile ile Superonline, Türk Telekom ve Vodafone Fiber ağını bir basit işlemle evinize verebilecek!

HER BİNAYA SİSTEM ODASI GELİYOR!

Ülkemizde fiber internete sahip pek çok binada yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz “fiber kutuları” bulunuyor. Görüntü kirliliğine neden olan bu kutular, yeni binalarda olmayacak.

Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacak. Böylelikle daha düzenli bir dağıtım yapılması sağlanırken bina girişindeki görüntü kirliliği önlenecek.

3 AY SONRA DEVREYE GİRECEK!

Bugün Resmî Gazate‘de yayımlanan yönetmelik doğrultusunda 3 ay sonra tüm yapılacak binalarda bu altyapıların barındırılması zorunlu hâle gelecek.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz