2021 Yılında Tavuk Çiftliği Maliyetleri Ne Düzeyde?

0
Çadır Kümes

Her yıl devlet desteği ile birçok kişi tavuk sektörüne giriş yapmaktadır. Harcanan emek ve yatırılan sermaye her geçen yıl daha da artmakta fakat devlet desteği ile bu durum biraz daha katlanılabilir olmuştur. 2021 yılına geldiğimizde ülkedeki tavuk çiftliği kurulumundaki artış insanların daha doğal olana yönelmesinden de kaynaklıdır.

Bu doğal olana yönelimle birlikte salma ve gezen kavramları devreye girer. Bu kavramlar sıklıkla kullanılsa bile çoğu kişi ikisinin de aynı anlama geldiğini bilmez.

Salma tavukçuluk ile birlikte daha kaliteli yumurta dönemi başlamıştır. Kaliteli olan yumurta haliyle  daha çok protein sağlamıştır. Salma tarzında maliyet biraz daha artsa da aslında ülkemizde kar marjı oldukça yüksek bir alandır. Çünkü arz talep dengesi oldukça iyidir.

Tavuk Çiftliği İçin Püf Noktalar

Tavuk yetiştiriciliği sektörüne girmeye karar verildiği andan itibaren tavuk çeşitlerinden folluk dizaynına kadar her konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Mevsimsel şartlar göz önüne alınmalı, tavukların yaşam standartları her zaman yüksekte tutularak hareket edilmelidir. Tavuk çiftliği maliyeti 2021 yılında oldukça artsa da kazanç açısından da bir kar düzeyi getirdi.

Özellikle daha doğal ve daha büyük yumurta isteğinde olan tüketiciye yetişme açısından kümes sahipleri, ırkların dilinden daha iyi anlamaya başladı. Bu aşamada Koçoğlu Tavukçuluk tarafından kurulan ve kontrolleri yapılan tavuk çiftliklerinin daha az sıkıntılar çektiği gözlemlenmiştir. Her zaman müşterinin sorununa çözüm odaklı yaklaşan Koçoğlu Tavukçuluk ile kazancınız şunlardır:

  • Uygun çiftlik kurulumu,
  • Belgeler konusunda yardım,
  • Her zaman kaliteli tavuk desteği,
  • Veteriner ve diğer konularda uzman desteği,
  • Ekipman kurulumundan sonra oluşabilecek sorunlarda kolay iletişim

Hem iş başlangıcında hem de sonrasında tavuklarınıza ve size değer veren Koçoğlu Tavukçuluk ile tavuk çiftliğiniz güvende.

Halk Dilindeki “Gezen Tavuk” Maliyetleri Etkiler Mi?

Gezen tavuk ile üretim sağlayacak kişiler hem kafes içeriği olarak hem de tavukların sağlığı olarak dikkatli olmak zorundadır. Gezen tavuklar kafes sisteminde barındırılmakta, folluk sayısına bile dikkat edilmelidir. Yemlerin ve sulukların alanları iyi ayrılmalı dışarıya salınan tavuklar dışarıdan ot ve böcek yiyerek de beslenirler.

Bu sebeple dış alanın da oldukça verimli olması gerekmektedir. Hayvanlar kendini rahat hissetmeli çünkü rahat hisseden tavuk, yumurtlama zamanında da verim kazanacaktır. Fabrika üretimi yumurtalar da tavuklar genellikle zorlanmakta iken gezen tavuk doğal ortamında kendisin hisseder ve ona göre yumurtlar.

Yumurtlama fabrikaya göre daha düşük olsa da her bir yumurta büyük ve protein bakımından daha zengindir. Özellikle organik olarak nitelendirildiği için talep asla azalmaz.

Kümes ve kafes üretimi birbirinden oldukça farklıdır, bu sebeple salma tavuk tercih eden yetiştirici tavukların güvenliğini de ekstra düşünmelidir. Dışarıdan zarar verebilecek yırtıcıların gelişi engellenebilecek şekilde çevirmeler yapılmalıdır.  Kışın ve yazın tavuklara göre alan belirlendiği için ekipmanlar doğrultusunda maliyetlerde de artış gözlenebilir.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz