2019 GSM Operatörleri Kullanım Testi

0
TURKCELL

Sitemizde yaşadığımız teknik sorunlardan dolayı uzunca süre sizlerden ayrı kaldık. Ancak kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Günümüzde iletişimde en çok kullanılan şey şüphesiz ki mobil internet… Ülkemizde 1994 yılında aktif olarak kullanılmaya başlanan GSM hizmeti, dakika ve SMS ile başladı. Ardından yıllar ilerledikçe 1G, 2G, 3G ve 4G internet teknolojileri geliştirildi.

Owerwatch 2 BlizzCon 2019 etkinliğinde duyuruldu!

2019 GSM Operatörleri Kullanım Testi: Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone

İlk testimizi Turkcell ile gerçekleştirdik. Unutmadan: testlerimizi İstanbul / Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde gerçekleştirdik. Bu süreçte üç operatörden de benzer sonuçlar elde ettik. Ancak Turkcell son birkaç aydır download (indirme) hızı konusunda oldukça verimsiz durumda.

Turkcell hız sonuçları

Şişhane ve Taksim gibi semtlerde yaptığımız hız testlerinde 5 – 6 Mbps arasında indirme hızı sunan Turkcell, upload (yükleme) hızında verimli diyebiliriz. Ortalama 20 – 25 Mbps yükleme hızı sunan operatör, YouTube vb. servislere video yükleme süresini oldukça düşürüyor. Bundan tam bir yıl önce 90 Mbps hız aldığımızı da belirtelim. Aradaki farkın altyapı sıkıntısından olduğu teyit edilmiş olup, çözüm sunulmamıştır.

Ancak paket fiyatları konusunda en pahalı operatör Turkcell olarak görülüyor. Testlerimizde Platinum Black+ Star paketini kullandık. Bu paketin içeriğinde 30 GB internet, 2000 dakika ve 250 SMS/MMS hakkına ek olarak her ay bir kere ücretsiz haftalık 5 GB internet bulunuyor. Aylık ücreti Telsiz Kullanım Vergisi hariç 169,90 TL olarak belirlenmiş durumda. Son olarak Turkcell 80 – 150 arası ping değeri veriyor.

Vodafone hız testi sonuçları

Vodafone Red

Vodafone aynı semtlerde daha verimli çalıştı. İndirme hızı yine 25 Mbps civarı var olsa da indirme hızı da yüksek olarak çıktı. 45 – 50 Mbps arası indirme hızı sunan Vodafone, 4 GB’lik bir dosyayı ortalama 15 dakikalık bir sürede indirmemizi sağlarken, 650 MB’lik bir dosyayı da 5-6 dakikada yüklemeyi sağladı.

Eğer ailenizden birisi Vodafone Redli ise sizde Red’e geçerseniz mevcut taahhütlü fiyatlara ek 10 TL indirim daha kazanabiliyorsunuz. Bu testi Redli 15 Plus paketiyle yaptık. Paket içeriğinde 15 GB internet, 2000 dakika her yöne ve yurt dışına aramaları kapsar, 250 SMS, Sosyal Pass (Instagram, Facebook ve Twitter sınırsız, Red Müzik Pass (Spotify sınırsız) 95 TL / ay olarak sunuluyor. Son olarak Vodafone 30 – 50 arası ping değeri sunuyor.

Türk Telekom Prime hız testi sonuçları

Türk Telekom

10 GB tarifeli bir Prime paketinde gerçekleştirdiğimiz testlerde verimli sonuçlar elde ettik. Vodafone Red ile aldığımız hızların benzerini sunan Türk Telekom, Beyoğlu çevresinde 41 – 42 Mbps arası indirme ve 15 – 20 Mbps civarı yükleme hızı sunuyor. Fiyat olarak diğerlerine göre daha öğrenci işi olan Telekom Prime, ping değeri olarak 40 – 80 arası sunuyor.

Özetle üç operatörün de verdiği ortalama hızları sunduk. Buna göre tercih ederek operatör seçimi yapabilirsiniz, İstanbul/Beyoğlu için.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz