18 Yaş Altında Hat Almak!

0
Turk Telekom - Turkcell - Vodafone Ramazan Kampanyaları

Herkese merhabalar. Bu yazımızda birçok genç kardeşimizin merak ettiği ve detaylı bilgi bulamadığı bir sorundan bahsedeceğim.

18 Yaş Altında Hat Almak: Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir kişi reşit (18 yaşına girmiş) olmadan kendi adına abonelik yapamaz diye biliniyor; ki doğru. Fakat velisi/vasisi eşliğinde yapabilir.

Veli: anne-baba olarak kabul görmektedir. Amca, hala, teyze gibi akrabalar kabul edilmemektedir. Anne-babası vefat edenlerin izleyeceği yol ise mahkeme tarafından belirlenen yasal vasisidir. Bu vasi kimse örneğin: hala, amca veya teyze olabilir. Onlarla işlem yapılır.

18 Yaş Altı Hat Alma Adımları

Öncelikle çalışmak istediğiniz operatörü seçiniz. Ülkemizde bu işlemi yapan firmalar Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’dur. Faturalı hat da alabilirsiniz. Bunun için mahalle muhtarından bir ikametgâh belgesi alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: İstediğiniz operatörün bu işlemi yapmaya yetkili bir bayisini öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alın ve ona göre gidin. Öncelikle Noter’e başvurmanız gereklidir.

Noter: Devir işlemlerinin ve vekalet verme işlemlerinin onaylandığı resmî devlet dairesi diyebiliriz. Sizin işinize yarayacak belge muvafakatnamedir. Belge ücreti 70 TL civarında ve Noter’den alınmak zorundadır.

Not: Pasaport alacaksanız bu belgeyi ücretsiz olarak Emniyet Müdürlüğünden bir hafta içinde ücretsiz alabilirsiniz. Ama hat almak için Noter’den almanız zorunludur.

Adınıza bir adet Turkcell hattı aldıysanız ve ikinci bir hat istiyorsanız yine aynı adımları izlemeniz gerekir.

Bu işlemle birlikte 18 yaşında bile olmasanız hattın yasal sahibi siz olursunuz. Faturasız bir hat alıp faturalıya çevirmek isterseniz yine veli izni gerekli olacaktır.

Not II: Noterden alınan belge ardından anne-baba ya da vasiniz ile birlikte en yakın bayiiye (üstte bilgi verdik bayii ile ilgili) sizin ve veli/vasinizin kimlik kartlarıyla başvurmalısınız. Faturalı hat içinse ek olarak ikametgâh belgesi veya adınıza kayıtlı sabit bir fatura: (Digiturk, D-Smart, Elektrik, Su) gibi.

Hattınız hayırlı uğurlu olsun.

Sorularınızı yorumlardan iletebilirsiniz, bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here