ODTÜ Teknokent, BİGG Programları ile yeşil ekonomiye destek oluyor!

0
ODTÜ Teknokent BİGG

ODTÜ TEKNOKENT BİGG programları ile TÜBİTAK BİGG Yeşil Büyüme Çağrısı kapsamında girişimcilerin 200.000 TL’lik hibeye erişmelerine destek oluyor. 5 farklı konsorsiyumla yürütülen programlara Ekim ayı sonuna kadar başvurulabiliyor.

ODTÜ TEKNOKENT girişimcilerin fikirlerini olgunlaştırmak, TÜBİTAK BİGG desteğine ulaşmalarını sağlamak, ülkemiz için katma değeri yüksek, büyüme potansiyeli olan ve sürdürülebilir, kaynakların etkin kullanımı ve yeşil bir ekonomiye geçişi destekleyecek işlerin ortaya çıkması için 5 farklı konsorsiyum ile girişimci adaylarına destek oluyor.

Konsorsiyumda üniversiteler ve özel sektör yer alıyor…

Dijitalleşme, iletişim ve akıllı üretim sistemleri alanlarında odaklı başvurulara öncelik verilen BiGG3’te Arçelik Garage ve Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi KWORKS ile, yaşam bilimleri, biyoteknoloji ve sağlık teknolojileri alanındaki iş fikirlerinin Girişimcilik Destek Programı’na ulaşmaları için kurgulanan BİGGBio’da ReDis Innovation ile, eğitim teknolojileriyle ilişkili girişimcilerin desteğe ulaşması için BiGGED’de MEF Üniversitesi ile, akıllı ulaşım teknolojileri odaklı geliştirilen iş fikirlerine destek olmak amacıyla kurgulanan BiGGM’de Bilişim Vadisi ile sürdürülebilir tarım ve beslenme odaklı iş fikirlerinin hibeye ulaşması için kurgulanan T-BİGGY’de ise Yaşar Üniversitesi güç birliğinde ODTÜ TEKNOKENT BİGG programları girişimcilerin yanında olmaya devam ediyor.

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile AB politikalarında öngörülen kapsamlı değişikliklerin yanı sıra, uluslararası ekonomi ve ticarette meydana gelen dönüşüm karşısında, ülkemiz kalkınma ve 2023 hedefleriyle uyumlu bir şekilde sürdürülebilir, kaynakların etkin kullanımı ve yeşil bir ekonomiye geçişi destekleyecek dönüşümün sağlanması amacıyla Temmuz ayında Yeşil Mutabakat Eylem Planı yayınlanmıştı. Buna paralel olarak artan sayıda uluslararası firma ve yatırımcının da yeşil dönüşüm yol haritalarını belirleyerek, düşük karbonlu, yeşil ekonomiye geçişe ivme kazandırmayı hedefledikleri de görülüyor.

Ekim ayında yeşil ekonomiye destek var

Tüm bu gelişmeler ışığında, Türkiye ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümü; kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyümenin tesis edilmesinin yanı sıra, ülkemizin AB başta olmak üzere, üçüncü ülkelere ihracatında rekabetçiliğinin korunması ve güçlendirilmesi için elzem görülüyor. Bu alanda atılacak adımlar aynı zamanda ülkemizin küresel değer zincirlerine

entegrasyonunun geliştirilmesi ve uluslararası yatırımlardan alacağı payın artırılması bakımından da önem teşkil ediyor. Bu bağlamda, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” doğrultusunda TÜBİTAK tarafından BiGG Yeşil Büyüme çağrısı yayınlanarak girişimcilerin desteklenmesine karar verildi.

 
TÜBİTAK BİGG’in en başarılı uygulayıcı kuruluşlarından biri olan ODTÜ TEKNOKENT’in BİGG Programları için başvurular ekim ayının sonuna kadar devam ediyor. Detaylı bilgi ve başvuru linklerine  http://bigg.odtuteknokent.com.tr/ web sitesinden ulaşılabilir.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz