Dijital dünyada güvenlik

0

Dijital dünyada güvenlik, dijitalliğin hayatımızda son derece kritik bir öneme sahip olması ile birlikte popüler hale gelmiştir. Bu doğrultuda dijital güvenlik ile ilgili merak edilen pek çok detayında varlığından söz edebiliriz. Şimdi gelin dijital dünyada güvenlik ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Modern dijital dünyada siber güvenliğin önemini ortaya çıkarmaktadır. Veri ihlalleri, teknolojideki büyümeyle birlikte giderek daha sık ve daha karmaşık hale geldi. Bu nedenle, bilgisayar korsanları şirketlerin güvenlik açıklarını aşmayı ve gizli müşteri bilgilerine erişmeyi daha kolay buluyor. Dijital dönüşüm, çevrimiçi platformların büyümesini hızlandırmıştır. Bu noktada dijital çağda güvenliğin ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde ifade edebilmemiz mümkündür. Hem büyük hem de küçük işletmelerin siber suçlardan korunmak istiyorlarsa siber güvenliği dikkate almaları gerekir.

Modern Çağda Siber Güvenlik

İş dünyası, veri ihlalleri ve siber tehditler ile yeni karşılaşmıyor. 2016’da büyük bir felaket olan Yahoo güvenlik ihlaline zaten tanık olduk. Uzaktan çalışma, daha fazla işletmenin çevrimiçi ortama geçmesi ve dijital ödemeye geçiş gibi pandeminin getirdiği değişiklikler daha da fazla dijital tehdide yol açtı. Bu nedenle özellikle modern çağda siber güvenliğin çok daha önemli bir hale geldiğini söyleyebiliriz.

Birçok küçük işletme için dijitale geçiş ani olmuştur. Mevcut güvenlik önlemlerini güçlendirmek veya yeni prosedürleri uygulamak için çok az zaman sağlamıştır. Daha büyük markalar bile uzak ekipleri yönetirken ve Trello, Slack, Flock ve daha fazlası gibi yeni yazılımları kullanırken verileri korumayı zorlaştırmıştır. Bu noktada modern çağda kullanılan çeşitli teknolojik ürünlerin güvenliğinin korunması gerekmektedir.

Siber Güvenlik

Dijital Dünyada Veri Güvenliğinin Önemi

Dijitale hızlı geçiş, kuruluşların şu anda karşı karşıya olduğu birçok güvenlik açığını ortaya çıkardı. Dijital dönüşüm, yalnızca belirli fiziksel alanları buharlaştırmakla kalmamış, ülkeler arasındaki sınırları da birleştirmiştir. Bu durum küresel bir pazarda faaliyet göstermek isteyen işletmeler için iyi olsa da sınır ötesi siber saldırı riskini de artırmıştır.

Ayrıca, herhangi bir güvenlik ihlali sadece şirketin imajına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda mali bir anlamı da vardır. İyi korunan bir siber güvenlik sistemine sahip bir işletme , müşterinin güvenine de sahip olacaktır. Bu, herhangi bir hassas verinin korunmasını, kuruluşun uzun ömürlü olmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlar.

Dijital Dünyada Siber Suçlar ile Mücadele

Siber tehditleri azaltmak için farklı güvenlik önlemleri uygulanmaktadır. İşte şirketlerin siber savunmalarını güçlendirebilecekleri üç etkili yol aşağıdaki gibidir.

Şifreleme

Siber güvenliğin en temel ancak gerekli biçimi, verileri kuruluş genelinde güvende tuttuğu için şifrelemedir. E-postaların, belgelerin ve her türlü verinin kötüye kullanılmasına, çalınmasına veya herhangi bir kötü niyetli üçüncü tarafça ele geçirilmesine karşı korunması için şifrelenmiş halde tutulması gerekir.

Güvenli Şifre

Siber güvenliğin bir diğer yaygın ancak eşit derecede önemli parçası, cephe savunması görevi gören güçlü bir paroladır. Ofisteki personel, bilgi almak için bilgisayar korsanları tarafından sahte e-postaların gönderildiği kimlik avı saldırıları durumunda da dikkatli olmalıdır. Güvenli bir parola kullanmanın yanı sıra farkındalığı yaymak, siber saldırıları engellemede uzun bir yol kat eder.

Yazılımın Sürekli Yükseltilmesi

Kuruluşlar günlük operasyonlarında çeşitli yazılımlar kullanır ve uzaktan kurulum, işbirliği araçlarının kullanımını artırmıştır. Bilgisayar korsanları ve diğer dijital suçlular genellikle bu tür yazılımlar aracılığıyla özel verilere erişmeye çalışır. Bu nedenle bunları sürekli olarak yükseltmek önemlidir.

Logitech, Adobe ve Sony gibi teknolojik ürünlerin ve cihazların satışını yapan markalar için dijital dünyada güvenlik son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada Logitech, Adobe ve Sony gibi teknolojik ürün ve cihazların satışını gerçekleştiren markaların yukarıda bahsedilen önlemleri alması gerekmektedir.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz